Tütsülerın Faydaları

Tütsü temel olarak, yakıldığında dumanı gidererek sadece aromasını yayan malzemelerdir. Aromatik ve astetik etkileri ile masaj, meditasyon ve dinlence zamanlarında kullanılan ürünlerdir. Aşağıda tütsünün 5 önemli faydasını bulabilirsiniz.

Negatif Etkileri Yok Eder

Nazar, büyü, negatif enerji gibi olumsuzlukların tamamını yok eden, negatifliklerin giderilmesinde olumlu etkiye sahip olduğu düşünülen tütsüler tarih boyunca birçok inanç sisteminde kullanılmıştır. Ruhsal ve zihinsel rahatlık, konsantrasyon sağlarken, odaklanma ve motivasyon yetilerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Tütsü çeşitleri ve faydaları arasında bazı geleneklerde, bedensiz varlıklardan arınmak, ruhun rahatlığını sağlamak üzere kullanılmaktadır. Hem insanların hem de mekanlardaki negatif enerjilerin temizlenmesinde, olumsuz etkilerin tamamen giderilmesinde kullanılır. Özellikle aktariye ürünlerinden imal edilen tütsü çeşitleri, organik bitki özleri nedeniyle kullanılmaktadır.

Stresi Yok Eder

Endişe, kaygı, stres gibi olumsuzlukların tamamen giderilmesi, tütsünün 5 önemli faydasıarasında yer alır. Mental açıdan rahatlık sağlayan, olumsuz düşüncelerin giderilmesinde etkili olan tütsüler, zihinsel, bedensel ve ruhsal rahatlık- konfor sağladığı için stresi yok eder.

Depresyon, ankisiyete bozukluğu gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de olumlu etkilerinden bahsedilmektedir. Tütsülerin aromalarına ve özlerine göre özellikleri değerlendirilmeli, iyi gelen yönleri kullanılarak stres benzeri rahatsızlıklar giderilebilir.

Bazı aromalar ortamlara freş kokular yayarken, rahatlık, dinginlik ve huzur verir. Hangi tütsü ne işe yarar konusunda ürün açıklamalarından bilgi alabilirsiniz. Kokular algılandığında beyinde olumlu etkiler ve çeşitli hücrelerin aktivite edilmesi ile muazzam rahatlık sağlarken, psikolojik açıdan rahatlık sağlar.

İsteksizliği Yok Eder

Cinsel performans ve isteğin artırılması açısından önemli etkiye sahip olan kokular, tütsünün gizemli koku salınımı ile sağlanabilir. Özellikle afrodizyak tütsü çeşitleri, feremon salgısı için özel bitki özlerinden elde edilmektedir. Hormonları doğrudan çalıştıran zihin fonksiyonlarında olumlu etkiler sağlayarak, çiftler arasındaki uyum, denge ve cinselliğin ideal biçimde sağlanması için üretilmektedir. Afrodizyak tütsünün 5 önemli faydası arasında cinsel bedenin negatif düşünce kalıplarından arındırılması ve pozitif duygular sunması bulunur.

Kötü Kokuları Yok Eder

Yemek kokuları, sigara kokuları, rutubet kokusu, alkol kokusu gibi pek çok ağır ve kötü kokunun tamamen giderilmesinde oldukça etkilidir. Çam, limon, nane, portakal, çiçek aromalı kokular özellikle kötü kokuların giderilmesinde etkilidir. Çam reçinesi tütsü çeşitleri kızartma ve balık kokusu gibi ağır kokuların tamamen yok edilmesinde kullanılır. Sadece evlerde değil, kafe, restoran, hamam, güzellik merkezi gibi pek çok alanda da kötü kokuların giderilmesi, hoş kokuların salınması için en ideal koku gereçleridir. Sandal ağacı tütsü faydaları arasında fiziksel bedene olumlu etkileri yanında, mistik aroması ile ortamlara hoş kokuları bulunur.

Tanrıçayı Yüceltmek

Medeniyetlerce kullanılmış ve tarih boyunca şifa, sağlık, huzur ve manevi yükselişler için kullanılmış tütsüler, Tanrı ve Tanrıçayı yüceltmek için kullanılmıştır. Dini ritüellerde kullanılan, kutsamak Tanrıyı onurlandırmak için kullanılan tütsüler, hiyerogliflerde yer almıştır.

 

Şifalı bitkiler ile hastalıkların tedavi edilmesinde, ruhsal ve zihinsel konforun sağlanmasında kullanılmaktadır. Uzak Doğu dini geleneklerinde kullanılan tütsü çeşitleri, kiliselerde ve havralarda da kullanılmaktadır.  Manevi inanç sisteminde pozitif kazançlar sağlayan tütsüler, bedensiz varlıkların giderilmesinde de kullanılır. Manevi yükseliş sağlamak için ibadet esnasında, tefekkürde, rahatlama ve dinginlik etkinliklerinde kullanılır.

Tütsüler ve kullandıkları yerleri öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Çeşitli tütsü, tütsülük ve mumların olduğu karma bir link hazırladık. Buraya tıklayarak tütsü koleksiyonuna ulaşabilirsin. #işbirliği

Kaynak: Tütsülerin 5 faydası