Manyetik Alan Tedavisi | Magnetoterapi

Manyetik alan tedavisi; başta kronik yorgunluk, ağrı, baş ağrısı, zayıf bağışıklık, uyku bozuklukları, menstrüasyon ve menopoz problemleri olmak üzere, birçok hastalığın tedavisinde mıknatıslar kullanılarak uygulanan bir manyetik alan düzenleme terapisidir. Pulsatif manyetik alan, vücut dokularını doğru bir şekilde etkileyerek hücre zarlarının geçirgenliğini artırır.

Alternatif bir teknik olan magnetoterapi, diğer tedavilerle mükemmel şekilde uyumludur. İlaç kullanan hastalar, tedavilerini herhangi bir risk almadan bu terapiyle kombine edebilir.

Manyetik terapi ne zamandan beri kullanılmaktadır ?

Manyetik terapi ilk kez 4000 yıl önce Çinliler tarafından kullanılmıştır. Çinliler, Yunanlılar, Mısırlılar ve Avrupalılar gibi bir çok kültürde, ağrıları dindirmek için ve diğer semptomlara karşı mıknatıs kullanılmıştır. Bununla birlikte, o dönemlerdeki mıknatısların ebadı ve ağırlığı nedeniyle kullanımı daha zordu. Günümüzde ise, daha güçlü mıknatıslar, modern manyetik terapinin gelişimini sağlamıştır. Dünyada 150 milyonun üzerinde insan tarafından kullanılmaktadır.

1960′lardan bu yana ABD’de yapılan klinik çalışmalar, manyetik terapinin ağrıları ve rahatsızlıkları dindirmede etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Japonya’da ve bir çok doğu Avrupa ülkesinde 30 yıldan beri yüzlerce çalışma yapılmıştır ve araştırmacılar her geçen gün, manyetik terapinin pek çok rahatsızlıkta olağanüstü faydalar sunduğu sonucuna varmaktadırlar. Tedavilerinde manyetik terapi kullanan ABD’deki doktorlar, hastalarıyla ilgili mükemmel sonuçlar rapor etmişlerdir.

Manyetik terapi, resmen kabul görmüş alternatif bir tedavi yöntemi midir ?

Evet. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi (NCCAM) manyetik terapiyi, enerji tedavisi olarak sınıflandırmaktadır. NCCAM, Ulusal Sağlık Enstitülerini oluşturan 27 enstitü ve merkezden biridir, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı kapsamındaki Halk Sağlığı Hizmetleri altında yer almaktadır.
NCCAM, “Statik mıknatıslar, asırlardan beri ağrıyı dindirmek amacıyla kullanılmaktadır. Çok sayıdaki anekdot rapora göre, kişiler ağrılı bölgeye uyguladıkları statik mıknatıslar sayesinde belirli ölçüde ve hatta bazı vakalarda önemli oranda rahatladıklarını bildirmişlerdir.”

Manyetik terapi ne kadar etkilidir ?

Sahadaki bir çok uzmana göre, manyetik terapi ürünleri doğru tasarlanıp doğru kullanıldığında %80-90 oranında etkili olabilmektedir.

Manyetik Alan Terapisi Nasıl Çalışır?
Vücudumuzdaki hücreler negatif ve pozitif yükler taşır. Magnetoterapi ile verilen sinyaller, bu elektrik akışının hızlı ve etkili bir şekilde ilerlemesini sağlar. Yaralanma ve yanma gibi, oksijen ve besin maddelerinin azaldığı durumlarda vücuttaki doğal elektrik akımları bozulur. Mıknatıslar, hasarlı bölgedeki dolaşımı iyileştirerek ve yaralanan hücrenin kutupluluğunu artırır.

Mıknatıs enerjisi, dolaşımı hızlandırarak hedef hücrelerdeki oksijen ve besin emilimini artırır. Ayrıca, bu hedeflenen hücrelerin arınmasına da yardımcı olur. Bir seans yaklaşık 15 dakikadır.

Magnetoterapinin Faydaları Nelerdir?

  • Metabolizmayı uyarak harekete geçirir.
  • Eklem ve kemiklerdeki ağrıları hafifletir.
  • Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların semptomlarını ve ilerlemesini önler.
  • Stres vedepresyon tedavilerini destekler.
  • Kesiklerin ve kırık kemiklerin iyileşmesini hızlandırır.
  • Kas ve tendon yaralanmalarının tedavisinde etkilidir.
  • Duygusal rahatlama sağlar.
  • Vücudun kendini iyileştirme yeteneğini destekler.
  • Toksinlerin, zararlı maddelerin ve bağımlılık yapan ilaçların etkilerini azaltır.

Manyetik Alan Tedavisi için kullanabileceğiniz, üzerinizde taşıyabileceğiniz eşyalar, takılar vb. Online Mağazamız‘da yakında satışta olacak.

 

Bu yazı thelifeco  ve kuantumtedavi.com’dan derlenmiştir.