Bahar Yorgunluğu | Başa Çıkma Yöntemleri

Bahar yorgunluğu güneşin daha dik gelmesi ile ısınan denizlerden daha fazla suyun buharlaşması ve bununla beraber ortaya çıkan nem artışı sonucunda oluşur. Yaz ve sıcak geçen bahar aylarında hava sıcaklığı, yüksek nem ile bir araya gelince bunaltıcı bir gün yaşarız. Kendimizi yorgun ve bitkin hissederiz. Bu günler bazıları için her zamankinden çok daha yorgun hissettiği bir dönemdir. Peki ama neden? Literatürde bahar yorgunluğu olarak adlandırılan bu durum kişilerin beden ritimlerinin bozulmasına ve sonuç olarak da kendilerini aşırı yorgun, üşengeç ve hatta depresif hissetmesine neden olur. Peki bahar yorgunluğu ile nasıl başa çıkabiliriz?

Bahar Yorgunluğu Belirtileri
Bahar yorgunluğu her bedende farklı etki etse de en yaygın görülen semptomlar şu şekildedir:

  • Huzursuzluk
  • Baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • Hassaslık
  • Mutsuzluk ve depresyon
  • Yorgunluk

Bahar Yorgunluğu ve Dönemsel Alerjiler
Bahar mevsiminde pek çok kişide başlayan bahar alerjileri, bu sürecin zor geçmesine ve yorgunluğun çok daha yoğun hissedilmesine neden oluyor.

Bahar ayında başlayan alerjiler bedenin enflamatuar tepkisini tetikliyor ve kişi kendini daha da bitkin hissetmeye başlıyor. Kimyasal seviyede oluşan bu yorgunluğa ek olarak alerjilerin semptomlarından bir tanesi de yorgunluk olabiliyor. Zaman zaman uyku sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilen alerjik reaksiyonlar ve semptomları, ilkbahar yorgunluğunun artmasına neden oluyor.

Bahar Yorgunluğu ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Bahar yorgunluğu yaşayan kişiler zaman zaman yataktan kalkmaktan bile zorlansa da genellikle çözüm açık havada zaman geçirmekten ve bol bedensel hareketten geçiyor. Bahar yorgunluğunun istenmeyen etkilerine karşı ise başta şunlar öneriliyor:

Açık havada fazla zaman geçirmek
Bedeni aktif tutmak için egzersiz yapmak. (Özellikle sabah erken saatlerde)
Meyve ve sebze ağırlıklı, bol vitamin ve mineral içerikli beslenmek
Su tüketimini arttırmak.
Uyku ritmine dikkat etmek.
Alkol kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın. çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarılmak çözümü zor problemleri ortaya çıkarabilir. Kola ve kafeinden de uzak durun.
Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur. Bunun dışında Magnezyum, Çinko, Bakır gibi mineralleri de mutlaka dışarıdan alın.

Kendine İyi Bak,
Sihrine İnan