Kaygılı Anlar Icın Medıtasyon | Beş Duyu Oryantasyonu

Sabah rutinini zihin beden ve ruh bütünlüğüne sonsuz faydalar sunacak bu güçlü meditasyon ile taçlandırmak isteyenler güne böyle bir meditasyon ile başlayabilirler:

1- Rahat bir oturuşa gelerek, ellerinizi dizlerinizin üzerine yerleştirin.

2- Mümkünse gözler kapalı bir şekilde, dikkati akan nefesinize getirin. Sakince nefesin ritmini izleyin, izin verin özgürce aksın.

3- Şimdi sırayla farkındalığınızı beş duyunuza taşımaya hazırlanın, ilk olarak o sabah en çok hangi duyu yüzeye çıkıyorsa onunla başlamayı tercih edin. Genellikle duyma öne çıkabilir, Etrafınızdaki sesleri fark edin, belki yağmuru, kahve makinasından gelen tıkırtıları belki de sadece kendi nefesinizin sesini duyacaksınız. Yargısızca hepsini kabul ederek bir dakikalığına ev sahipliği yapmayı deneyin. Zihinde düşünceler belirdiğinde, yeniden odağınızı seslere getirmeyi deneyerek nefesinizle kalın.

a- Şimdi koku alma duyunuza odaklanın, yakınınızda vazodaki çiçeklerin, belki toprağın veya en sevdiğiniz mumun kokusunu duyumsuyorsunuz.
b- Belki şimdi damağınızdaki tat duyusu belirginleşmeye başladı. Diş macununuzun tadı veya yudumladığınız kahvenin aromasını fark edebilirsiniz. Dudakların ve dilin rahatlamasına izin vererek nasıl hissettiğinize odaklanın.
c- Bu noktada dikkatiniz dokunma duyusuna geçmiş olabilir. Bir süredir dizlerinizin üzerinde duran ellerinizi hissedin. Oturmak kemiklerinizin minderde nasıl hissettiğine bir bakın. Bedeninizin ısısına dikkatinizi getirin, toprak ananın size verdiği sonsuz desteği duyumsamayı deneyin.
d- Şimdi gözlerinizi nazikçe açın, yakınlarınızda yer alan objelerin renk ve materyallerini gözlemleyin, hatta yansıttıkları ışığı izleyin.

Kaynak: Vogue