EFT UYGULAMASI

EFT, akupunktura dayalı bir tekniktir. Vücuttaki belirli noktalarda belirli enerji meridyenlerinin bulunduğunu ve bu enerji meridyenlerinin vücudun ve benin belli bir alanı ile bağlantılı olduğu ve yine bu noktaların vuruşlar ile uyarılması ile bağlantılı olduğu alandaki fiziksel veya psikolojik arızanın iyileşmesini sağladığı teoreminden hareket eder. (EFT ile ilgili detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.)

EFT’nin uygulanışı çeşitli prosedürlerle bu noktalara 7 -9 defa parmak uçları ile vurulmasını içerir. Bu vurmalar kimi zaman hastaya öğretilerek kendisi vurması sağlanır, kimi zaman da bizzat danışan tarafından vurma işlemi uygulanır (Hastanın isteğine ve kendisini nasıl rahat hissettiği dikkate alınarak). Vurma işlemi sırasında probleme yönelik olarak önceden belirlenmiş hatırlatıcı kelimeler veya kısa cümleler danışana tekrarlatılır. EFT’nin uygulanışı basittir fakat bazı prosedürleri tam uygulamak gerekir. Mesela vurma işlemi öncesinde setup prosedürü denilen ayrı bir prosedür ve birinci tur vurma tamamlandıktan sonra 2. tura geçilmeden uygulanması gereken 9gamut prosedürü adı verilen başka bir prosedür vardır. Bu prosedürlerle birlikte EFT’ nin uygulanması genellikle 10 ile 30 dakika arasında (problem durumuna ve yoğunluğuna göre) değişmektedir.

Aşağıda kendi kendinize uygulamanız için pratik bir kılavuz paylaştık. Bu kılavuz sayesinde kolayca kendi kendinize EFT uygulayabilirsiniz.

Tapping (EFT) için Hızlı Kullanım Kılavuzu

Tapping’in sekiz adımı işte bir kez daha karşınızda. Pek çok kişi bu adımları oldukça hızlı bir şekilde öğrenebilmektedir, o nedenle bu referans sayfasına olan ihtiyacınız pek uzun süreli olmayabilir!

  • En Öncelikli Sorun’unuzu  (MPI) seçin.
  • Bu soruna 0-10 arasında bir puan verin.
  • Sorun’unuzu kullnarak bir giriş cümlesi yaratın. Örnek: … rağmen, kendimi derinden ve bütünüyle kabul ediyorum.
  • Karate Vuruşu noktasın hafif hafif vururken “giriş” cümlesini üç kez tekrarlayın.
  • “Giriş” cümlenizi yüksek sesle söylerken bir yanda da EFT sekansındaki sekiz noktaya hafif hafif vurmaya devam edin.
  • Kaşınızdan başlayarak ve başınızın tepe noktasında bitirerek her bir noktaya 5-7 kez vurun.
  • Derin bir nefes alın.
  • En Öncelikli Sorunu’nuza 1-10 arasında bir puan verin.
  • Bu işlemleri tekrarlayın veya yeni bir En Öncelikli Sorun’unuza geçin.

 

EFT ile ilgili detaylı bilgi için EFT NEDİR? adlı yazıya göz atmayı unutmayın.
Şifa olsun.